Zniesienia kwarantanny dla pasażerów samolotów z Ukrainy

Od 1 lipca br. weszły w życie nowe zmiany na granicy dot. obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od tego momentu zostaje m.in. zniesiony obowiązek 14-dniowej kwarantanny, po przekroczeniu granicy Polski, dla pasażerów statków powietrznych, wykonujących lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium: Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Republiki Albanii, UKRAINY i Republiki Korei.

 

Z kwarantanny są zwolnieni m.in. załogi statków powietrznych i morskich, kierowcy zawodowi w transporcie międzynarodowym, uczniowie i studenci, a także członkowie misji dyplomatycznych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Pełną listę osób, które nie muszą odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy w ramach wykonywania czynności zawodowych, można znaleźć na stronie Komendy Głównej Straży Granicznej.

 

Pozostałe osoby muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać adres, pod którym będzie ją odbywał (może to być miejsce zbiorowej kwarantanny, jeśli np. podróżny nie ma możliwości odbywania jej w miejscu zamieszkania) oraz numer telefonu do bezpośredniego kontaktu. Informacje te są wprowadzane bezpośrednio do bazy danych i automatycznie przekazywane właściwym służbom, które będą weryfikować, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.

 

Źródło: Komenda Główna Straży Granicznej