Zapraszamy na konferencję „Miasto – przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce”

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Miasto – przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce”, która odbędzie się 21 października w Warszawie w Centrum Kreatywności Targowa przy ulicy Targowej 56 w godzinach 10:30-16:00. Organizatorem konferencji jest Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza przy współpracy z Urzędem M. St. Warszawy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Po wybuchy pełnoskalowej wojny w Ukrainie Polska otworzyła szeroko drzwi dla osób szukających schronienia przed rosyjskimi rakietami i inwazją. Część z nich powróciła do kraju, część wyjechała dalej, a cześć planuje pozostanie w Polsce na dłużej, traktując nasz kraj jako miejsce swoich życiowych interesów. Jeszcze przed wojną zauważyliśmy tendencję wzrostową przedsiębiorczości ukraińskiej w Polsce. Świadczy o tym m.in zwiększenie się aktywności migrantów w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej: stanem na koniec maja 2022 r. w Polsce działało 22 344 firmy z ukraińskim kapitałem, z czego 1/3 jest zarejestrowana w Warszawie. Ponadto specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy otworzyła możliwość prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla miast i całokształtu gospodarki jest to zarówno wyzwanie, jak i impuls do działań zachęcających do zakotwiczenia w Polsce.

Podczas szerszej dyskusji z udziałem przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, zrzeszeń pracodawców oraz środowiska migranckiego pragniemy przeanalizować stan obecny i perspektywy rozwoju przedsiębiorczości wśród przebywających w Polsce – czasowo lub długoterminowo – obywateli Ukrainy, zdefiniować ich potrzeby i zbadać legislacyjne i prawne uwarunkowania. Przewidujemy trzy bloki tematyczne:

  • BLOK I. Synergia dla lepszego zarządzania migracją
  • BLOK II. Widzimy, doceniamy, wspieramy. Know-how i działania systemowe samorządów na rzecz wsparcia biznesu i aktywizacji zawodowej migrantów
  • BLOK III. Oczami biznesu

Oczekujemy udziału przedstawicieli Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Oświaty i Nauki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawicieli Urzędu M. St. Warszawy, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Urzędu Miasta Gdańska, Urzędu Miasta Wrocławia, Krajowej Izby Gospodarczej, organizacji pozarządowych i ukraińskich przedsiębiorców.

PROGRAM WYDARZENIA

Udział w konferencji jest bezpłatny pod warunkiem wcześniejszej REJESTRACJI.

PARTNERZY: Cushman & Wakefield Polska, Czepczyński Family Foundation, BNP Paribas.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>