Zapraszamy do udziału w spotkaniu online pt. „Z Białorusi do Polski – wsparcie Białorusinów na emigracji”, które odbędzie się na platformie Zoom w dniu 12 stycznia o godz. 12:00. Spotkanie będzie także udostępnione na żywo na Facebooku.
Mija 150 dni od oficjalnych wyników wyborów na Białorusi. Był to czas wielu dysput dotyczących wielkiej geopolityki, mniej lub bardziej trafnych prognoz, głębokich nadziei, a równolegle – toczyło się życie zwykłych ludzi, które w wyniku niezgody mieszkańców kraju na kłamstwa, wywróciło się do góry nogami. Żeby uniknąć więzienia, byli oni zmuszeni do ucieczki, zostawiając domy, rodziny i normalność daleko w tyle.
Setki Białorusinów, zagrożonych prześladowaniami, przyjechało do Polski. Jak wygląda ich rzeczywistość? Z czym się muszą mierzyć? Jak my – zwykli obywatele oraz przedstawiciele różnych instytucji i organizacji – możemy im pomóc?
Na te i inne pytania odpowiemy podczas dyskusji, na którą mamy zaszczyt zaprosić Państwa. Szczegóły dostępne na wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1896782083862762
Moderatorka – Olga Hardziejczyk-Maziarska, prowadząca Punkt Informacji i Wsparcia dla Białorusinów w Centrum Wielokulturowym, podzieli się naszym doświadczeniem. Wysłuchamy też głosu Białorusinów, którzy przyjechali do Polski w ostatnim czasie, a także przedstawicieli NGO i fundacji, które się zajmują sprawami migrantów. Wśród uczestników spotkania znajdą się reprezentanci fundacji „Zachód Wschód”, „Okno na Wschód”, Centrum Wsparcia Cudzoziemców w Białymstoku, a wśród zaproszonych – przedstawiciele komisji do spraw współpracy z zagranicą stołecznego ratusza, SWPS, Uczelnia Łazarskiego. Organizator spotkania – Centrum Wielokulturowe w Warszawie.
Olga Hardziejczyk-Maziarska – Białorusinka, od 22 lat mieszkająca w Warszawie, współtworzyła Europejskie radio dla Białorusi, od ponad 10 lat współpracuje z niezależną telewizją Belsat. W latach 1999 – 2019 prowadziła stowarzyszenie Instytut Kultury Białoruskiej w Warszawie, organizację zrzeszającą Białorusinów i promującą kulturę białoruską w świecie.
Spotkanie odbędzie się w języku polskim.
Zachęcamy do udziału!