Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza wspiera Ukrainki z branży medycznej!

Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza została laureatem Drugiej Edycji Programu Grantowego „Część Dziewczyny”.

Zwycięski projekt „Rozwiń skrzydła. Pomóż sobie i innym – wsparcie dla Ukrainek z branży medycznej” ma na celu włączenie wykwalifikowanych obywatelek Ukrainy, zgodnie z ich kwalifikacjami do pracy w systemie ochrony zdrowia. 7 marca 2022 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwem, w której wprowadzono uproszczony sposób legalizacji pobytu uciekinierom wojennym, zatrudnienie na podstawie zawiadomienia w urzędzie pracy, ale także uprawnienia do opieki zdrowotnej oraz zmiany dla lekarzy i pielęgniarek spoza krajów Unii Europejskiej.

Izba w ramach projektu przeprowadzi szkolenia umożliwiające zapoznanie się Ukrainkom z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia w Polsce, także poprzez współpracę z placówkami medycznymi, które umożliwią sprawdzenie wiedzy w praktyce. W ramach projektu przewidziane zostały wizyty w ośrodkach medycznych. Aktywności te będą wsparte kursami specjalistycznego języka polskiego z zakresu medycyny. Izba wesprze obywatelki Ukrainy także w wypełnianiu i składaniu dokumentów o pracę.

Włączenie wykwalifikowanych Ukrainek do pracy zgodnie z ich zawodem i doświadczeniem to niezwykle ważny proces. Już wcześniej razem z Forum Obywatelskiego Rozwoju analizowaliśmy rynek pracy w ochronie zdrowia, dostrzegając luki i braki kadrowe w tym zakresie. Projekt >>Rozwiń skrzydła. Pomóż sobie i innym – wsparcie dla Ukrainek z branży medycznej<< to kontynuacja naszych działań. Będziemy go realizować do końca czerwca 2023 roku. Zachęcamy Ukrainki do zgłaszania się do naszej Izby, aby mogły dalej pracować w zawodzie, który przed wojną wykonywały w swoim kraju.” – podkreśla Andrzej Drozd, wiceprezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Grant został przyznany Polsko – Ukraińskiej Izbie Gospodarczej w ramach Funduszu Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny”. Organizatorem Funduszu jest Kulczyk Foundation.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>