Oszustwa w zatrudnianiu Ukraińców

Jak podaje ukraińska gazeta internetowa Ekonomiczna Prawda, powołując się na Agencję Zatrudnienia Gremi Personal, coraz częstsze są próby oszustw przy zatrudnianiu obywateli Ukrainy przez niektóre agencje pośrednictwa pracy lub ze strony oszustów podających się za przedstawicieli polskich firm.

 

Przedstawiają oni nieprawdziwe informacje, zbierają pieniądze za fikcyjne usługi i znikają. Niektóre z funkcjonujących agencji w warunkach rosnącej konkurencji oraz zmniejszenia się liczby ukraińskich pracowników sięgają po nieuczciwe praktyki czy wręcz oszustwa. To samo dotyczy osób działających na własną rękę i podających się za reprezentantów firm i pracodawców. Bez żadnych umów domawiają się z chętnymi do pracy, pobierając przy tym opłaty, a potem nie spełniają swych obietnic.

 

Oprócz tego, funkcjonują następujące sposoby matactw wobec ukraińskich pracowników:

 

 1. Nieuczciwe struktury rekrutujące chętnych na terytorium Ukrainy – obiecują pracę, zawożą do Polski i tam pozostawiają bez zatrudnienia oraz warunków do odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Wówczas pojawiają się inni pośrednicy, obiecując zatrudnienie na zupełnie innych niż obiecane warunkach – za niską opłatą lub w ciężkich warunkach.
 2. Niektórzy kierowcy środków transportu (miniautobusów) – za opłatę w wysokości kilkuset złotych obiecują przewieźć pracowników przez granicę, gdzie według ich zapewnień, ma na nich czekać przedstawiciel firmy rekrutacyjnej, który zajmie się wszelkimi formalnościami. Najczęściej są oni pozostawieni bez pomocy na granicy, gdzie, z braku wymaganych dokumentów, otrzymują zakaz wjazdu do Polski.
 3. Fikcyjne firmy rekrutacyjne w Polsce – oferują płatne usługi w Internecie dot. pomocy w uzyskaniu odpowiednich zezwoleń będących podstawą podjęcia pracy w Polsce. Przedstawiciele albo znikają, albo zezwolenia te są traktowane zgodnie ze stanem prawnym przez służbę graniczną za nierzeczywiste, a ich właściciele cofani z granicy.
 4. Firma rekrutacyjna ogłasza, że organizuje dla obywateli Ukrainy obowiązkową kwarantannę. Faktycznie ludzie rozmieszczani są w niesanitarnych warunkach, często bez zabezpieczenia w jedzenie i środki higieny. W rezultacie ludzie stawiani są przez wyborem albo naruszyć obowiązujące przepisy i w rezultacie być deportowanymi, albo przebywać w naruszających wszelkie standardy warunkach.
 5. Częstą praktyką jest również potrącanie środków z wynagrodzenia pracownika za mieszkanie lub zatrudnianie.

 

W związku z wyżej opisanymi nieuczciwymi praktykami zaleca się sprawdzenie w szczególności przed rozpoczęciem jakiejkolwiek współpracy:

 

 • jak długo agencja zatrudniania działa na rynku pracy, przy czym zaleca się co najmniej 5 lat funkcjonowania;
 • jaką siecią biur i przedstawicielstw dysponuje;
 • na ile dana agencja jest obecna w polskich i ukraińskich mediach;
 • jak łatwo jest otrzymać rzetelną informacje I właścicielach i strukturze;
 • posiada agencja wymaganą licencję na terytorium Polski;
 • w jaki sposób firma przedstawiona jest w socjalnych sieciach i Internecie, a także jakie uzyskuje tam komentarze.

 

Źródło: www.epravda.com.ua