Izba prowadzi dialog

Legnicka edycja konferencji „Miasto – przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce” zakończona sukcesem. Bezpłatne wydarzenie, organizowane przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą i Legnicką Specjalna Strefę Ekonomiczną zgromadziło ok. 100 uczestników, a także władze województwa dolnośląskiego i miasta Legnicy.

24 lutego 2023 r. minie rok od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Polacy, w tym mieszkańcy Dolnego Śląska, otworzyli swoje domy i serca dla osób szukających schronienia przed rosyjską inwazją. Część z nich powróciła do kraju, inni pojechali dalej, a niektórzy planują pozostać w Polsce na dłużej, traktując ją jako miejsce do życia i prowadzenia biznesu. To właśnie do nich skierowana była konferencja, którą otworzyli Przemysław Bożek- prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Dariusz Szymczycha- wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i Yurii Tokar- Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

„Jesteśmy w historycznej chwili. Tak blisko Polacy i Ukraińcy nie byli jeszcze nigdy. Polski naród pokazuje już od prawie roku, co znaczy być przyjacielem. Jako Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przechodzimy od słów do czynów. To, co zapowiadałem od dawna, dziś mogę z dumą ogłosić – biuro LSSE we Lwowie zostało otwarte i już funkcjonuje. Jesteśmy gotowi na jeszcze większą pomoc w odbudowie ukraińskiej gospodarki i biznesu.” – mówił podczas konferencji Przemysław Bożek- prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dodając, że tego typu spotkania będą budują nowe mosty i przyczyniają się do pielęgnowania relacji polsko-ukraińskich.

„Codziennie obserwujemy wzrost znaczenia Polski dla obrotu handlowego Ukrainy. Jako Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza przykładamy się do projektu odbudowy ukraińskiej gospodarki. Utrzymujemy bardzo dobre relacje z naszymi przedstawicielami w Ukrainie, współpracujemy z kilkoma organizacjami samorządu lokalnego oraz zapraszamy ich do Polski. Łączymy partnerstwa firm polskich i ukraińskich, a także zwracamy dużą uwagę na to, co dzieje się z funduszami pomocowymi” – powiedział Dariusz Szymczycha, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

 

Konferencja w Legnicy podzielona była na trzy panele tematyczne. Temat pierwszego z nich brzmiał: „Widzimy, doceniamy, wspieramy. Działania systemowe samorządów na rzecz wsparcia biznesu i aktywizacji zawodowej migrantów”.

„Naszą główną ideą jest, aby osoby, które przyjeżdżają do Polski, poczuły się tutaj dobrze, miały możliwości do wykorzystania swojego potencjału, wiedzy i doświadczenia. Niedawno został uruchomiony duży projekt aktywizacji obywateli Ukrainy, którzy obecnie przebywają na terenie naszego kraju. Ten projekt na rzecz Ukraińców będzie realizować aż 11 instytucji i organizacji pozarządowych na Dolnym Śląsku” – podkreślił Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

W pierwszym panelu dyskusyjnym uczestniczyli również prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, starosta Powiatu Legnickiego i przewodniczący Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego LSSE Adam Babuśka, wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek oraz prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krzysztof Kielec.

Podczas drugiego panelu „Oczami biznesu” wśród wiodących tematów pojawiło się zagadnienie migracji. Rozmawiano o tym, jak migracja staje się silnikiem wzrostu gospodarczego miast, omówiono case study w poszukiwaniu odpowiedniego modelu biznesowego. Przeanalizowano także wyzwania migracyjne: nowoczesne rozwiązania i tendencje, rynek pracy z perspektywy pracodawców, doświadczenie i oczekiwania biznesu ukraińskiego w Polsce.

Trzeci panel „Synergia dla rozwoju” dotyczył aktualnych i planowanych działań dla cudzoziemców na polskim rynku pracy. Omówiono rolę oraz udział obywateli Ukrainy w rozwoju regionu. Przedstawiono praktyczne instrumenty wsparcia przy współpracy i kooperacji z firmami ukraińskimi, opowiedziano o projektach unijnych dla obywateli Ukrainy, które mogą być szansą na rozwój przedsiębiorczości, a także przedstawiono bieżącą i przyszłą perspektywę biznesową dla polskich przedsiębiorstw w celu odbudowy Ukrainy.

  • Cykl konferencji „Miasto – przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce” został zainaugurowany przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą w październiku 2022 r. w odpowiedzi na potrzebę dialogu pomiędzy biznesem ukraińskim a środowiskiem wspierającym przedsiębiorczość. Pierwsza konferencja odbyła się w Warszawie pod patronatem honorowym Prezydenta M. St. Warszawy przy współpracy z urzędem miasta.

Jeszcze przed wojną zauważono tendencję wzrostową przedsiębiorczości ukraińskiej w Polsce, która nasiliła się po 24 lutego 2022 roku. Jak zaznaczył Dariusz Szymczycha, w ubiegłym roku w Polsce utworzono przez obywateli Ukrainy ponad 10 tys. działalności gospodarczych i 3,6 tys. spółek różnego typu. Dla miast i całokształtu gospodarki jest to zarówno wyzwanie, jak i impuls do działań zachęcających do zakotwiczenia w Polsce, dlatego tak istotne jest kontynuacja dialogu w ramach cyklu „Miasto – przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>