Co dziesiąta firma w Polsce – ukraińska

8 sierpnia 2023. W Polsce lawinowo rośnie liczba zakładanych przez Ukraińców jednoosobowych działalności gospodarczych: w rejestrze CEIDG zarejestrowano 29,4 tys. podmiotów, przy czym tylko w I półroczu 2023 powstało prawie 14 tys.

Z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że co miesiąc przybywa ok. 2 tys. ukraińskich firm. W porównaniu ze styczniem 2022, przed wybuchem wojny, kiedy było jedynie 188 rejestracji, odnotowujemy ponad dziesięciokrotny wzrost. Jest to związane z wprowadzeniem prawnej możliwości zakładania JDG w Polsce przez wszystkich obywateli Ukrainy legalnie tu przebywających.

Najwięcej firm Ukraińcy rejestrują w województwie mazowieckim (24 proc.), głównie w Warszawie, 15 proc. w Dolnośląskim i 13 proc. w Małopolskim.

Wbrew pozorom, nie jest to tylko branża beauty, która już wypracowała sobie markę w Polsce. Jedna czwarta (23 proc.) ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych to firmy budowlane, 5,5 tys. firm (18 proc.) działa w sekcji informacja i komunikacja, a 14 proc. to pozostała działalność usługową, głównie usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

Aktywność biznesowa Ukraińców ma zauważalny wpływ na całokształt polskiej gospodarki. „Po pierwsze, ożywiło to polski sektor MŚP – co 10 firma otwierana w Polsce – jest ukraińska. Po drugie, JDG poza podatkami do budżetu państwa zasilają ZUS, NFZ. Po trzecie, jest to sposób na samozatrudnienie, zrealizowanie własnego potencjału i pomysłów, a także nowe miejsca pracy, nie tylko dla rodaków” – mówi Andrzej Drozd, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

W ocenie Polskiego Funduszu Rozwoju, w 2022 r. z samych podatków i składek ZUS uchodźców wpłynęło do budżetu ok. 4 mld zł , a w 2023 r. wpłynie ok. 6 mld zł. Natomiast na świadczenia socjalne dla Ukraińców objętych w Polsce ochroną tymczasową od początku wojny wydano 2,6 mld zł.

„Korzyści są obustronne: dzieci i rodziny otrzymały wsparcie, a polska gospodarka dobrych i sumiennych pracowników” – podkreśliła Teresa Wargocka, wiceszefowa sejmowej komisji rodziny, w komentarzu dla Interii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>